lt  |  en  |  ru 
Straipsniai » Sveikata
Kačių vėmimo priežastys ir gydymas

Dažniausiai katės vemia prarijusios plaukų ar kitos nevirškinamos medžiagos, pavyzdžiui, žolės, kuri erzina skrandį. Tačiau skrandį erzinti gali ir žarnyno parazitai. Kitos kačių vėmimo priežastys tai persiėdimas ar per greitas ėdimas. Maži kačiukai gali apsivemti godžiai pririję ėdalo ir iš karto nuėję žaisti. Tai nepavojinga. Kad kačiukai ėstų ramiai, šerkite juos iš skirtingų dubenėlių, nes ėdimas iš vieno dubens skatina konkuruoti, todėl kuris nors iš jų persivalgo.

Jei katė vemia vieną ar du kartus, bet prieš ir po vėmimo atrodo visiškai sveika, tai veikiausiai nerimta problema ir gali būti pagydoma namų sąlygomis. Vėmimas nesusijęs su valgymu gali būti infekcinės ligos, inkstų ar kepenų veiklos, centrinės nervų sistemos sutrikimo požymis. O gal katė apsirgo panleukopenija, tonzilitu, jai skauda gerklę, serga uždegiminėmis žarnyno ir skrandžio ligomis arba gimdos uždegimu. Jei jaunos katės vemia ir turi karščio, greičiausiai tai panleukopenija.

Dažniausiai lengva nustatyti kuo serga katė, stebint kaip ir kada ji vemia. Stebekėti ar tai atsitiktinis, ar dažnai pasikartojantis vėmimas. Kaip greitai po valgio jis pasireiškia? Ar vėmimas dažnėja? Apžiūrėkite išvemtą turinį, ar jame nėra kraujo, išmatų ir kitų pašalinių objektų.

 

Atsitiktinis vėmimas

 

Jei katė išvemia putotą švarų skystį, tikriausiai tai jos pačios sumedžiotas grobis, netikęs virškinimo sistemai, žolė, kailio plaukų kamuoliukai ar kiti nevirškinami dalykai ir tik retais atvejais tai gali byloti apie infekcinį enteretitą (panleukopeniją), kuris sukelia skrandžio susierzinimą.

 

Dažnas vėmimas

 

Kartais katė gali imti vemti dažnai. Tai neturi ryšio su ėdalu. Katei stinga apetito, ji atrodo išvargusi ir viskam apatiška. Dažniausiai tokie simptomai byloja apie kepenų arba inkstų veiklos sutrikimus, chronišką gastritą, žarnyno ir skrandžio uždegimines ligas, plaukų kamuolius, parazitines žarnyno kirmėles, diabetą.

 

Vėmimas su krauju

 

Raudonas kraujas išvemtame turinyje byloja apie stiprų kraujavimą kažkur tarp burnos ir viršutinio virškinamojo trakto. Dažniausiai tai sukelia svetimkūnis. Jei kraujas suvirškintas, tai taip pat byloja apie kraujavimą kažkur tarp burnos ir viršutinio virškinamojo trakto. Kiekvienu atveju būtina kreiptis į veterinarą.

 

Dvokiantis vėmimo turinys

 

Jei išvemtas turinys turi išmatų kvapą, labai tikėtina, kad katė kenčia nuo žarnų užsisukimo arba peritonito. Be to, tokio simptomo priežastimi gali būti ir pilvo traumos. Tuojau pat vykite į veterinarijos kliniką.

 

Judesių sukeltas vėmimas

 

Tokio pobūdžio vėmimą gali sukelti svetimkūniai, kailio plaukų kamuoliai, augliai, žarnyno susiaurėjimas, o taip pat smegenų pažeidimai, pavyzdžiui, augliai, encefalitas ir kraujo krešuliai.

Kaip pasirūpinti vemiančia kate?

 

Jei kyla įtarimų, kad vėmimas gali būti sukeltas rimtos ligos, verčiau vykti į veterinarijos kliniką. Vemiančios katės gali greitai dehidratuoti: prarasti kūno skysčius ir elektrolitus. Jei vėmimas kyla drauge su viduriavimu, dehidratacijos grėsmė iškyla dar labiau. Apsilankyti pas veterinarą būtina ir tada, jei vėmimas tęsiasi ilgiau nei 24 valandas, jei katė dehidratuoja arba vėmimas dažnai kartojasi.

Gydyti namų sąlygomis galima tik tada, jei katė nerodo jokių kitų sveikatos sutrikimo požymių, išskyrus patį vėmimą. Maži kačiukai, katės, kažkada turėjusios sveikatos sutrikimų ir vyresnės katės sunkiau pakelia dehidrataciją, todėl jomis pasirūpinti turi veterinaras.

Kai skrandis staiga nustoja funkcionuoti, iš jo pašalinamas visas turinys. Katei išvėmus skrandžio turinį, neduokite ėsti mažiausiai 12 valandų. Jei katė atrodo ištroškusi, pasiūlykite palaižyti ledo kubelį.

Praėjus 12 valandų, jei vėmimas liaujasi, duokite palakti vandens. Vietoje vandens mažais kiekiais galima duoti elektrolitų tirpalo.

Jei katės organizmas priima vandenį, galite duoti mėsiško kūdikių maisto (tik neriebaus ir be svogūnų miltelių). Padalinkite davinį į šešias mažas porcijas dviems dienoms. Po dviejų dienų grįžkite prie normalaus mitybos režimo.

 

Šaltinis  www.gyvunai.sveikas.lt