lt  |  en  |  ru 
Straipsniai » Sveikata
Dėl kokių priežasčių katė nustoja ėsti?

Žmonės mėgsta laidyti juokelius apie kates ir jų smulkmeniškus mitybos įpročius, tačiau jei katė nebeėda, verčiau ne juokitės, o susirūpinkite. Nors apetito netekimas gali pasitaikyti bet kuriam naminiam gyvūnui, kačių sveikatai tai kelia ypač didelį pavojų. Kai gyvūnas neėda, jo organizmas gauna energijos iš riebalų atsargų. Kad sukaupti riebalai galėtų būti panaudojami energetiniams poreikiams, prieš tai juos turi perdirbti kepenys, o šis procesas reikalauja papildomai baltymų.

 

Jei katė staiga nustoja valgyti, baltymų atsargos greitai išsenka ir kepenys nebegali perdirbti riebalų. Šitaip išsivysto hepatitinė lipidozė, dėl kurios kepenys gali nustoti funkcionuoti. Jei katė netenka apetito, dažniausiai tai ligos požymis, todėl kuo skubiau reikėtų pasikonsultuoti su veterinaru. Laiku išsiaiškintos apetito netekimo priežastys gali padėti katei pasveikti.

Kodėl katė neėda?

Katės gali liautis ėdusios dėl įvairiausių priežasčių, todėl labai svarbu išsiaiškinti, kas sukėlė šią problemą. Galimi veiksniai yra tokie:

·     * Liga. Jei katė nevalgo, gali būti, kad ji pasigavo infekciją, sutriko inkstų ar žarnyno veikla, serga pankretitu arba vėžiu. Tačiau kartais apetito gali nebūti ir dėl paprasčiausio danties skausmo.

·     * Skiepai. Ką tik paskiepijote savo mylimą augintinį ir grįžę iš veterinaro pastebėjote, kad katinėlis visiškai nebesidomi, kokių gi skanėstų pripylėte į ėdalo dubenį? Gali būti, kad tai pašalinis vakcinos poveikis, bet dažniausiai jis būna niekuo nepavojingas ir trumpalaikis.

·    * Kelionė ir nepažįstamos vietos. Kaip ir daugelis žmonių, katės taip pat pratusios prie rutinos, tad nusistovėjusios tvarkos pokyčiai gali sąlygoti apetito stoką. O gal gyvūnui nepatinka keliauti mašina ar skristi lėktuvu? Stresą beveik visada lydi apetito praradimas.

 

·     * Išrankumas maistui ir psichologinės problemos. Jei veterinaras patvirtino, kad katė fiziškai sveika, tuomet dėl katės apetito nebuvimo tikriausiai kaltos psichologinės problemos.Augintinį galėjo paveikti namų aplinkos ar netgi šeimininkų įpročių pokyčiai. O gal jūsų katė tiesiog išranki ėdalui? Atminkite, kad katės sunkiai įpranta prie pasikeitusios ėdalo rūšies ir tai gali tapti potencialia nevalgumo priežastimi.

Katė nustojo ėsti. Kokių priemonių imtis?

Nesvarbu, katė serga, jaučia nerimą ar tiesiog yra išranki ėdalui, atsisakymas ėsti gali pridaryti žalos organizmui. Tad neleiskite katei būti alkanai.

Jei nevalgymo priežastis yra liga, pasitarkite su veterinaru. Galbūt jis pasiūlys pakeisti ėdalo rūšį ar jo konsistenciją. Kai kurias kates galima privilioti konservuotu ėdalu net tada, kai jos blogai jaučiasi. Sunkesniais atvejais, veterinaras gali išrašyti apetitą gerinančių preparatų, pasiūlyti maitinimą specialiais skysčiais per švirkštą arba į skrandį įvesti vamzdelį, kuris tieks maistą. Taip bus užtikrinta reikalingų maisto medžiagų gavyba.

Jei neėdimo priežastys kitos, yra daugybė būdų, kaip aplenkti šią problemą. Kai kurių kačių apetitą puikiai stimuliuoja kepenėlės ar konservuotas tunas. Tik atminkite, kad šių poduktų negalima duoti dideliais kiekiais, nes atsiras vitaminų perdozavimas.

Konservuotą kačių ėdalą galima sumaišyti su keptu kiaušiniu, žuvies taukais ar sultiniu. Galbūt tai padės jūsų išrankiam augintiniui suėsti nors mažą dalelę davinio. Jei katė neėda, pasiūlykite ėdalo vėliau, bet nelaikykite jo iki kol pašvinks, nes katė gali pradėti vengti bet kokio ėdalo ir ateityje, nes atsimins nemalonų kvapą.

Jei jūsų katė ilgą laiką buvo pratusi ėsti žmonių maistą, o jūs norite ją pripratinti prie kačių ėdalo, sumaišykite dalį konservuoto ėdalo su jos mėgstamu maistu. Su laiku kačių ėdalo įdėkite vis daugiau ir katė prie jo įpras.

 

Šaltinis www.gyvunai.sveikas.lt