lt  |  en  |  ru 
Straipsniai » Priežiūra
Kodėl svarbu parinkti tinkamą kačių kraiką?

Netinkami katės šalinimosi įpročiai sukelia daug bėdų šeimininkams. Kačiuką pripratinti prie tuštinimosi kraiko dėžutėje yra lengviau, nei pakeisti suaugusios katės įpročius, nes tai tampa elgsenos problema. 

 

Jeigu suaugusi katė nebesinaudoja kraiko dėžute, būtina surasti to priežastį ir ją panaikinti. Dažniausiai pasitaikančios priežastys:

 

* Nešvari kraiko dėžutė. 

Turbūt pastebėjote, kad katės dažnai išsituština naujai sutvarkytoje dėžutėje. Kraiko dėžutę reguliariai praplaukite su valikliais ir verdančiu vandeniu. Tačiau nenaudokite aštraus kvapo chemikalų, jie gali sukelti alergiją ir atbaidyti katę nuo naudojimosi dėžute. Ne tik dėžutė turi būti švari, bet ir kačių kraikas turi būti nuolat keičiamas.

 

* Per mažas dėžučių skaičius namuose laikomoms katėms. 

Jeigu namuose yra kelios katės, joms reikia atskirų dėžučių.

 

* Kraiko dėžutė yra per maža, su stogeliu, nestabiliai stovinti.

 

* Kraiko dėžutė pastatyta per arti vandens ir maisto dubenėlių, guolio, ar neramioje vietoje.

 Pirmąsias dienas parsinešus katę į namus, ji gali slėptis, todėl dėžutę padėkite šalia jos slėpimosi vietos.

 

* Pradėjote naudoti naują kačių kraiką.

 

*  Katė patiria stresą.

 

Jeigu suaugusi katė nustoja naudotis dėžute, pirmiausia įsitikinkite, kad katė neturi tuštinimosi problemų – šlapimo takų infekcija, uždegimas, akmenys šlapimo pūslėje, šlapimtakio užsikišimas. 

 

Jeigu katė dažnai šlapinsis ne dėžutėje, tai taps įpročiu, o pakeisti katės įprotį yra labai sunku. Todėl katei pradėjus tuštintis ne dėžutėje, turite reaguoti iškart. Jeigu bausite katę po to, kai ji šlapinasi ne vietoje, ji pradės bijoti. Jeigu katei nusišlapinus namuose, ją grubiai nunešite į dėžutę ir rodysite, kur reikia daryti, katė pradės sieti dėžutę su bausme. Bausmėmis katės nedresuojamos, efektyviau bus jeigu girsite jos tinkamą elgesį. Kiekvieną kartą katei pasinaudojus dėžute ją pagirkite, duokite skanėstą. Pagirkite katę net jei ji įlipusi į dėžutę nieko nepadaro, taip skatinsite geras asociacijas, katei bus lengviau priprasti. Tačiau tai darykite iškart po tinkamo elgesio, o ne praėjus kuriam laikui. Kad žinotumėte, kada katė tuštinasi, šerkite ją reguliariai, kačiukai tuštinasi tik atsikėlę, po žaidimų ir paėdę. Kai žinote, kada katė turi tuštintis, kvieskite ją prie dėžutės, neleiskite jai būti tuose kambariuose, kuriuose ji tuštindavosi ant žemės. Kad patrauktumėte katės dėmesį, tarp pirštų birenkite kraiko granules.

 

Katės tuštinimuisi namuose renkasi ne vietą, o tam tinkamiausią paviršių – kilimas, lovos paklodė, plytelės. Todėl katės pasirinktus paviršius uždenkite ir apstatykite. Taip pat toje vietoje galima padėti dėžutę, o kai katė šlapinasi dėžutėje, galima dėžutės vietą po truputį keisti. Labai svarbu yra parinkti tinkamą kraiką. Išeidami katę palikite uždarytą viename kambaryje, kurio vienoje pusėje padėkite maisto ir vandens dubenėlius, kitame – dėžutę su nauju kačių kraiku. Namuose galite išdėlioti kelias dėžutes.

 

Dažniausiai katės nesituština kraiko dėžutėse dėl prastos higienos ir neadekvačios baimės. Šeimininkų pareiga yra sukūrus teigiamą aplinką, pakeisti netinkamus katės tuštinimosi įpročius.

 

Parengė Greta Varanavičiūtė