lt  |  en  |  ru 
Straipsniai » Priežiūra
Kad katės tualetas netaptų problema

Pasiruošus  kačiuko atsikraustymui į Jūsų namus, įsitikinkite, kad turite viską, ko reikia augintiniui pasijusti laukiamu naujuose namuose. Be aukštos kokybės maisto, saugios aplinkos, rūpestingos veterinarinės priežiūros ir daug meilės, taip pat nemažai dėmesio turi sulaukti ir katės tualetas. Nors iš pradžių tai gali atrodyti smulkmena, tačiau katei nesinaudojant jos tualetu, tai greitai gali tapti  Jūsų pagrindine problema. Netvarka šioje srityje yra viena iš dažniausių kačių atidavimo į prieglaudas ir kreipimosi pagalbos į veterinarą priežasčių. Pirmiausia, nors ir tiesa tai, kad dauguma  kačių instinktyviai moka naudotis tualeto dėžute nuo mažų dienų, kelios pagrindinės žinios ir supratimas padės Jums išvengti problemų dar prieš joms prasidedant. O kaip žinia, kur kar lengviau yra išvengti problemos, nei ją išspręsti jau atsiradus.

 

Maži kačiukai


Katės turi natūralų instinktą atlikti reikalus į smėlį ar žemę, kačiukai to išmoksta stebėdami savo motiną. Paprastai kačiukai pradeda mokytis naudotis dėžute 3-4 savaičių amžiaus, todėl jei jau ūgtelėjusį  kačiuką pasiimsite į namus, tikėtina, kad jis jau bus pripratęs naudotis dėžute.

Jums nereikės mokyti kačiuko naudotis dėžute taip, kaip šuniuką mokyti prašytis į lauką. Tačiau, svarbu įsitikinti, kad kačiukas žino, kur yra katės tualetas jo naujoje aplinkoje. Užtikrinkite, kad dėžutė nebūtų triukšmingoje ar sunkiai pasiekiamoje vietoje. Kai tik kačiuką parsinešate į namus, kuo greičiau nuneškite ten, kur yra paruošta dėžutė. Pastatykite kačiuką dėžutėje, švelniai paimkite už priekinės letenėlės ir parodykite kaip kasti vieną-du kartus. Nesijaudinkite, jei kačiukas iššoks lauk. Nuneškite kačiuką į dėžutę kelis kartus per dieną įprastu laiku, kai kačiukas turėtų naudotis tualetu: ryte, po valgio, žaidimų ir pabudus iš miego. Atminkite, kad katėms patinka privatumas naudojimosi tualetu metu, todėl kai pamatysite kačiuką naudojantis tualetu, palikite jį vieną.

Dauguma kačių pripranta prie tualeto dėžutės be jokių problemų. Tačiau, visgi atsitikus bėdoms, nebarkite ir nebauskite katės. Šaukimas ar vandens purkštuko naudojimas ne tik suglumins ir išgąsdins Jūsų katę, tačiau ji tiesiog nesupras Jūsų reakcijos. Vietoj to, išvalykite nelaimės vietą specialiu valikliu su fermentais, pašalindami dėmes ir kvapą. Tada grįžkite prie mokymo, nunešdami kačiuką kuo dažniau  į dėžutę, kol  jis pradės ja naudotis. Jei nelaimės kartojasi, arba jei pastebite viduriavimą ar vidurių užkietėjimą, parodykite kačiuką veterinarui, kad būtumėte tikri dėl kačiuko sveikumo. Katės, turinčios šalinimo sistemos ligų ar parazitų gali nustoti naudotis tualeto dėžute.

Dėžučių kiekis

Pagirtina yra taisyklė, kad namuose būtų tiek kačių tualetų, kiek yra kačių plius viena papildoma. Nors mums tai gali atrodyti aiktšinga, katės yra labai pedantiškos ir kai kurios gali atsisakyti naudotis dėžute, jei ja naudojosi kitos katės. Kai kurios katės taip pat labiau linkę į vieną dėžutę šlapintis, o į kitą tuštintis. Jei Jūsų būstas yra per kelis aukštus, reikalingas katės tualetas kiekviename aukšte.

Vieta

Katėms labiau patinka naudotis tualetu ramioje, privačioje vietoje, kur jos jaustųsi saugiai. Triukšmas (skalbimo mašinos, džiovyklės ir t. t.), aplink vaikštantys žmonės, išgąsdinantis šuo, ar kita katė aplink gali trikdyti katę ir ji gali pasirinkti kitą vietą savo reikalams.

Jei turite daugiau nei vieną katę, pasistenkite, kad katės tualetas nebūtų padėtas taip, kad kita katė galėtų užblokuoti išėjimą (pavyzdžiui, koridoriaus gale). Visuomet turėtų būti išėjimas ar pabėgimas.

Daugumai kačių nepatinka, kai tualetas yra netoliese maisto, todėl to būtinai venkite.

Katės tualeto dydis ir tipas

Yra nemažai kačių tualetų rūšių, įskaitant uždengiamus, išsivalančius ir kampinius. Įsitikinkite, kad Jūsų pasirinktas tualetas katei yra tinkamo dydžio. Kačių elgsenos specialistai dažnai teigia, kad žmonės išsirenka per mažus tualetus katėms. Turėkite omenyje, kad kačiukams ar sąnarių problemų turinčioms katėms reikia dėžučių su žemesniais kraštais. Kai kurios katės jaučiasi saugiau dėžutėse su dangčiu. Toks tualetas taip pat gali praversti, jei Jūsų katė ypač intensyviai kasa ir išbarsto kraiką aplink arba mėgsta atlikti reikalus tupėdama ant dėžutės krašto. Tačiau uždarus tualetus reikėtų dažniau valyti.

Kraiko tipas

Paprastai katėms labiausiai patinka smėlio ar dirvožemio konsistencijos kraikas. Jos paprastai labiau mėgsta švelnios tekstūros kraiką (tokį, koks būna sušokantis kraikas) nei šiurkštų ir mieliau renkasi bekvapį, nei prikvėpintą dirbtiniais kvapais. 5 cm kraiko dėžutėje – paprastai pakankamas kiekis. Paprastai labiau sužavėsite katę su mažesniu kiekiu kraiko ir dažnensiu keitimu. Pabandykite įvairias kraiko rūšis, kol atsirinksite prieinamiausią variantą ir katei, ir Jums.

Švara - laiku

Katės yra ypatingai švarūs gyvūnai, todėl jos gali pradėti vengti tualeto dėžutės, jei ji nepakankamai dažnai valoma. Išvalykite dėžutę su semtuvėliu bent kartrą per dieną. Išplaukite dėžutę ir pakeiskite pilnai kraiką kartą per savaitę. Neplaukite dėžutės su stipraus kvapo dezinfekuojančia priemone, ir gerai išskalaukite išplovę. Nelaimėms ne vietoje turi būti naudojamas specialus valiklis su fermentais, skirtas valymui gyvūnų paliktų dėmių ir kvapų. Paprastas valiklis gali užmaskuoti mūsų jaučiamą šlapimo kvapą, tačiau katė su savo ypač jautria uosle jį vistiek galės aptikti, o tai ją skatina vėl šlapintis toje pačioje vietoje.

Atsiminkite šias taisykles ir katės tualetas greičiausiai nekels Jums bėdų. 

 

Šaltinis www.mice.lt